LEZİZ TATLAR İÇİN MUTFAK PLANLAMAK

Son yıllarda yemek yapmak artık ev kadınlarının görevleri arasından çıktı farkında mısınız?
Yemek yapmak artık bir hobi haline dönüştü. Televizyonlarda yayınlanan programlar, ünlü kişilerin yazdığı kitaplar da bu işi özendirmek adına çok başarılılar. Ayrıca bu konuda sürekli kurslar açılıyor. Hatta bu hafta sonu, benim sevgilim de mutfak sanatlarının açtığı et pişirme ile ilgili bir kursa katıldı. O bu işleri iyi bildiği için biraz ukalalık etti ama, olacak o kadar.

Peki bu lezzetleri yaratmak adına evlerimizdeki mutfaklar nasıl olmalı?
Mutfaklar konusunda daha önce yazdım. Bu konuda nasıl düşündüğümü biliyorsunuz. Bu hafta sizlere, başından itibaren yeni bir mutfak planlama konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Planlamanın önemini daha önce konuşmuştuk. Nasıl bir mutfakta rahat çalışırsınız? Dikdörtgen, kare gibi sorulara bizim verdiğimiz yanıtlar ne yazık ki çok geçerli olmuyor.
Türkiye de ne kadar büyük bir evde oturursanız oturun, ne yazık ki mutfaklar küçücük yapılıyor.

Mutfak hala bir yaşam alanı olarak algılanmıyor.

Oysa ben mutfakta oturmayı çok severim. Yemeği hemen pişirip de mutfaktan çıkmak isteyenlerden değilim. Ayrıca başka birini de pişirirken izlemeyi  severim. Yemek kokusu bana çocukluğumu hatırlatır. Okuldan dönünce, annemin ne pişirdiğini, kokusundan anladığım, evi hatırlarım. 
İşte bu yüzden, tercihimi hep açık mutfaktan yana kullanırım.


Dolaplar boyanıyor
Bu evi yaparken, iki tane çıkış noktam vardı. 
Evde mutfağı yerleştireceğim alanın yeri+metrekaresi ve kullanacağım dolaplar. Daha önceki evden elimde fazla gardroplar vardı. Nefti yeşiline boyalı, biri 125 cm. eninde camekanlı ( çarşaflarımı koyduğum) diğer 3 tanesi ise 80' er cm.lik ikişer kapaklı dolaplar. 
Bütün arkadaşlarım dalga geçti bu fikrimi duyunca. Ama ben ne istediğimi ve yaptığım zaman nasıl görüneceğini çok iyi biliyordum.
Üst dolap kullanamadığımı, boyun fıtığından dolayı yukarılara uzanamadığımı biliyorsunuz. Amacım bu dolapların her birine ayrı şey depolamaktı.
Mesela camlı dolabı bardak dolabı yapmak istiyordum. 

Diğerlerinin birini tabak dolabı vs. şeklinde kullanacaktım. Ayrıca elimde malzeme olarak buzdolabım, bulaşık makinam, mikrodalga ve normal fırınım vardı. Yerleri saptanması gereken lavabo ve ocak da.
Bütün bunların yer seçimleri çok önemli unutmayın. 

Mesela ben lavaboyu cam önünde isterim. Birşeyler yıkarken dışarısını görmek hoşuma gidiyor.


Mutfak Yerleşimi

A Kesit
B-C Kesit
Neyse ilk önce yapılması gereken çizimler. Mutfağınızı tam olarak ölçün., eşyalarınızı da. Sonra bunları kağıt üzerinde yerleştirmeye başlayın. 

O kadar çok çizim yaptım ki anlatamam. 
İkea mutfak programı

Bu konuda size yardımcı olabilecek çok güzel bir program var. İKEA' nın mutfak tasarım programları. Herşeyi, çekmecelerinize kadar orada görüp yerleştirebiliyorsunuz.

Çok enteresan bir şey oldu mesela. Ben mutfak evyemi İkea' dan seçtim. Çift gözlü porselen bir evye. Fakat sonradan farkettim ki, porselen lavabolara çöp öğütme makinası bağlanamıyor. Lavabonun deliğindeki bağlantı parçası kısa kalıyor. Allahtan benim sevgilim , bu konularda olağanüstü. Ne istediğimi anlayınca, sanayi çarşısına gidip, gerekli parçayı ürettirdi. Hatta gidip konuyu İkea ile de görüştüm.( Çünkü evyeyi satıyorlar ama, çözüm konusunda yardımcı olamıyorlar.) Kendilerine bu konuda başvuran olursa diye, adımı ve telefonumu bıraktım. Arayıp soran olmadı ne yazık ki, büyük bir ihtimalle kendilerine başvuranlara hala, ne yazık ki bu işin çözümü yok diyorlardır.

Mutfak ortaya çıkmaya başladı

Sıra geldi elimdeki dolapların boyanmasına. Hepsini beyaza boyadık. Aydınlık bir mutfak istiyordum bu sefer. Çeşitli yerlerden fiyatlar aldım. En uygun fiyat ve en uygun montaj ,teslim süresi İkea' nın dı. Alt dolapları oradan ısmarladım. Alt dolaplara seçtiğim kulplardan fazla alarak, benim mutfakta kullanacağım gardroplara taktım.
Yıllardır beyaz eşyada Bosch markasını tercih ederim. Yıllarca hiç bir sorun çıkarmadan çalışırlar. Ocağımı eski evden sökmemiştim, bu yüzden ocak almam gerekiyordu. Onu da Bosch dan 6 gözlü bir ocak olarak seçtim. Vog bölümü en çok kullandığım kısım. Çin yemeği hem kolaydır, hem de lezzetli. Çarşaf dolabının üstüne bardakları, alt çekmecelere de masa örtülerini, havluları, tutacakları yerleşince harika oldu.
Benimle, gardroptan mutfak mı tasarlanırmış diyenler de bayıldı inanın.......


Yorumlar

  1. Gonul'cugum,
    bir zamanlar TRT radyolarinda arkasi yarin diye bir program vardi taninmis tiyatro piyeslerini radyoya aktariyordu bizde hergun rahmetli yengecigim dahil olmak uzere izlerdik.Bugunde senin blogunu izliyorum acaba gelecek bolumde ne var diye,mutfak çok guzel ve kullanisli olmus gule gule iyi gunlerde kullan .sevgiler

    YanıtlaSil
  2. Gerçekten keyifle okuyorsan ne mutlu bana.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

KARAVAN HAYATINA BAŞLANGIÇ

ODA İÇİNE BANYO YAPMAK

KARAVANDA İLK GÜN