ROMANTİK ORTAMLAR/ YUMUŞAK IŞIKLAR

Ne dersiniz, bugün biraz aydınlatma kısmını konuşalım. Nasıl aydınlatma kullanmalıyız kısmını uzmanlara bırakalım derim. Ben size kendinizin de yapabileceği ilginç tasarımlardan bahsetmek istiyorum.


9 Mart 2011 eve taşındığımız ilk gece, misafir ağırlıyoruz
Yanda gördüğünüz yemek masamın üzerinde olan bir aydınlatma şekli. 4-5 yıl önce Edremit tarafına yaptığımız bir seyahat sırasında, bir köyde görüp almıştım. Onlar hayvan yemliği olarak kullanıyorlardı, ben alıp lamba yaptım. Daha doğrusu fikir benimdi ama uygulamayı sevgilim yaptı. Yemliğin her bir bölümüne delikler açarak elektrik tesisatı döşedi. İki yanından kalın zincirler ile- ki bahaaus tan metresi 2 liraya alabilirsiniz- tavana astık. Mum ampuller taktık. Sonra da ben ışığı daha da yumuşatmak için, üzerine siyah bir tül doladım.


Eve gelenleri ilk bu şapkalar karşılıyor
 Sağda gördüğünüz aydınlatmayı, evin hemen girişinde kullandım. Yan yana takılmış, biri diğerinden biraz daha aşağıya sarkıtılmış, iki adet melon şapkadan oluşmaktadır. Şapkaların içine, yanmasınlar diye gidip Eminönü'nden tencereler aldım. Şapkaların içine yapıştırdım. Sonra da sevgilim bunları tepesinden delip elektrik bağladı. Yine yumuşak ışık için yassı soft ampuller kullandım.
Gören herkes nereden aldığımı soruyor.Aydınlatmalar mumla desteklenirse inanılmaz bir duygu yaratıyor


Salonda, oturma bölümlerinde köşe lambaları kullanmaktan hoşlanıyorum. Heryeri aydınlatmak yerine, sadece bulunduğunuz bölümü aydınlatmak çok daha hoş bir mekan algılanmasına neden oluyor.
Lamba eski kayınvalidemden kalma, en az 90 yıllık, nur içinde yatsın
Ben yukarıdan aydınlatma denilen şeyden nefret ederim. Herşeyi olduğundan daha kötü gösterir sert ışık. Zorunlu olmadıkça kullanılmamalı derim. Ama işte burada zorunlu, çünkü burası giyinme odası. Ama burada şöyle bir hile yapabiliriz. Seçeceğimiz lambanın altının kapalı olması daha yumuşak ışık vermesini sağlar. Ben her tarafı kapalı opalin bir lamba kullanmayı tercih ettim burada da.


Evde bölgesel ışık+ mumlar hem soft hem de romantik bir ortam sağlıyor.
Deneyin derim, pişman olmazsınız.

Eğer sizin için yapabileceğim, fikir verebileceğim bir konu varsa, lütfen bana yazın.
Yardımcı olabilmekten keyif alırım.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KARAVAN HAYATINA BAŞLANGIÇ

ODA İÇİNE BANYO YAPMAK

ARAZİDE KARAVANDA YAŞAMAK